event burgee venue burgee

2017 Albacore Canadians

Nepean Sailing Club, Ottawa, Ontario

Results are provisional as of 13:39 on September 24, 2017

Championship Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail # Boat Name Helm Crew Club Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Total Net
1st Championship 8185 Keep Calm and Carry On George Carter Robbin Coedy MSC (6.00) 0.75 2.00 0.75 6.00 2.00 3.00 20.50 14.50
2nd Championship 8149 8149 David Provan Christine Short OHCC (7.00) 5.00 4.00 4.00 0.75 0.75 2.00 23.50 16.50
3rd Championship 8191 - Christine Kelly Dave Smith MSC 3.00 7.00 7.00 (13.00) 2.00 6.00 4.00 42.00 29.00
4th Championship 8184 Fire and Ice Paul Clifford Mia Drake Brandt WSC 4.00 2.00 0.75 6.00 (11.00) 9.00 8.00 40.75 29.75
5th Championship 8150 Arrogant Wormy Bastards Darren Monster Andrew Rydholm MSC 2.00 8.00 8.00 7.00 (10.00) 7.00 0.75 42.75 32.75
6th Championship 8198 Squint the Rocket Ship James Stanley Julie Stewart SHYC 8.00 4.00 12.00 2.00 5.00 3.00 (16.00) 50.00 34.00
7th Championship 6660 Dead Ringer Ian Brayshaw Jeff Beitz OHCC 5.00 11.00 3.00 3.00 4.00 (19.00 OCS) 9.00 54.00 35.00
8th Championship 8195 8195 Michael Williiamson Michelle Adolph TISC (10.00) 3.00 10.00 8.00 9.00 5.00 6.00 51.00 41.00
9th Championship 8220 8220 Jeff Krause Mikhail Gudim MSC 9.00 (10.00) 9.00 10.00 8.00 4.00 5.00 55.00 45.00
10th Championship 7419 Child's Play Ken Clarke Cathyann White OHCC 12.00 (14.00) 11.00 5.00 7.00 8.00 12.00 69.00 55.00
11th Championship 8161 => Fresh Breeze Allan Measor Richard Piercey StJTSC 0.75 6.00 6.00 (19.00 DNS) 19.00 DNC 13.00 11.00 74.75 55.75
12th Championship 8164 NAFTA Chris Gorton Sharleen Weatherly MSC (19.00 DSQ) 12.00 5.00 9.00 3.00 19.00 OCS 14.00 81.00 62.00
13th Championship 7933 Mookie Man Rory Martin Heather McBurney NSC 11.00 9.00 (13.00) 11.00 13.00 10.00 10.00 77.00 64.00
14th Championship 8162 8162 Mike Lemon Stephanie Stalinski WSC 13.00 13.00 14.00 12.00 12.00 14.00 (15.00) 93.00 78.00
15th Championship 7950 Skye Dominic Goodwill Jim Banks NSC 16.00 (17.00) 16.00 15.00 14.00 15.00 13.00 106.00 89.00
16th Championship 8054 Iona Nick Willians Tatum Arcon SHYC 15.00 16.00 (17.00) 14.00 16.00 12.00 17.00 107.00 90.00
17th Championship 7489 Unknown Evan Bower Chelsea Collicutt SHYC - UNB 14.00 15.00 15.00 16.00 15.00 16.00 (18.00) 109.00 91.00
18th Championship 7162 Wandering Wombat II Warner Monteiro Sonja McAuley NSC (19.00 DNS) 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 11.00 7.00 113.00 94.00

For any questions or comments on the results, please submit a scoring inquiry form as explained on the Scoring Inquiry page.

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 19
DNSCame to the start area but did not start 19
DSQDisqualification 19
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 19

www.nsc.ca


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com